Jazykový překladač

Výběr z kalendáře

kompletní kalendáře akcí najdete v sekci výstavy a soutěže

CPK

Právě připojeni - hostů: 62 

ANKETA

Výstava v Kyjevě očima Bláži (od "Stvořitelky Míileny") PDF Tisk
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Středa, 24 Červenec 2013 20:48

(pozn.red. -  dopis i úvod převzat v původním znění dopisovatele)

Výstava v KyjevěNa úvod příspěvku od naší stálé dopisovatelky Blaženky si nemohu odpustit jednu poznámku. Blaženka se z vrozené skromnosti nezmínila o tom, že zatímco většina lidí a odborníků obdivovala dokonale krásné výtvory více či méně známých výtvarnic z různých zemí, u ní se zastavovaly hlavně starší ženy a nadšeně si jí prohlížely. Jedna paní vykřikovala „To jsem já!“ a musely jsme jí s Blaženkou vyfotit, jiná nám vyprávěla že byla na výstavě už předešlý den ale bez fotoaparátu a kvůli Blažence se tam vrátila aby si jí mohla vyfotit. Všechny potěšilo že mezi všemi těmi mladými, krásnými a dokonalými bytostmi je i jedna úplně obyčejná babička, taková jaká bude asi z většiny z nás (zatímco princezna nebo víla z většiny z nás už nebude).

Takže si užijte Blaženčino vyprávění a doufám že to další na sebe nedá čekat tak dlouho jako to bylo tentokrát.

 

 

Vážené dámy a pánové, kamarádky a kamarádi a konečně příznivci klubu ČPK,

Už mě nemusíte přemlouvat, po několika letech se zase dávám do psaní. A je to o cestě do Kyjeva na mezinárodní výstavu panenek.Kyjev - Blaženka a spol

Já vím, slíbila jsem to. To víte jak to je. Stvořitelce se narodilo druhé vnouče a ona pořád okolo těch dětí. Pěkně mi lezla na nervy. Co slíbila, to odsouvala do nedohledna. Lezla mi tím pěkně na nervy. No, ale to musím říct, poslední dobou jde do sebe a stará se i o mne. Ne, že by se nestarala dřív. Považte, když jsme se vrátily ze Srí-Lanky, tak mi ušila krásný šampaň – kostýmek, mezi tím dotvořila toho tvora, co taky vzala s sebou jako polotovar. Když jsem ho zřela poprvé, polil mě pot. Rozbušilo se mé hadrové srdíčko, až ze mě začal lítat silonový vatelín. /vycpávka/

Byl to ON. V životě jsem neviděla tak nádhernýho chlapa. Stvořitelka mi ho suše představila:"to je Čenda, poslední švihák lázeňský“. Fakt jsem nevěděla kam s očima. A najednou mi bylo všechno jasný. Jára Da Cimrman alias Čenda. Jinak to být nemohlo. Nikomu jsem o tom neřekla, že jsem na všechno přišla. Stál přede mnou chlap v plné kráse, protřelej životem, s hlavou plnou nových vynálezů a objevů. Ani ženy ho nenechávaly lhostejným. Kdysi kouřil fajfku, teď jako veliký švihu, vyržínka. Na botách má psí dečky, šedé kalhoty /holubí šeď/ se šlemi, károvanou košili, velmi se hodící ke kalhotám. Na krku šátek barvy vínové a kapesníček v kapsičce u košile v téže barvě. A ten střih, lidi to musíte vidět. Velkou krásnou hlavu s prošedivělými vlasy zdobí bílý filcák (klobouk).

Pořád se z toho nemůžu vzpamatovat. A najednou zase to hrozný ponížení. Stvořitelka nás nacpala do jednoho kufru – oba. Tam jsem poznala nejen, jak je člověku, když je "lisovanej", ale i to, že Čenda má výbavičku, jako " každej mužskej" (dřevěný kuličky). "Nebejt" tam tak nacpaný,nevím jak bych se ubránila. Ale to mi ani stvořitelka neřekla, že jedeme nejen na výstavu, ale i na naši svatbu. Asi si všimla, jak po sobě koukáme. Čenda dělá jakoby nic, ale já vím svý.

Kyjev - ExpoziceTak a jsme v Kyjevě. Párkrát s námi pěkně "flákli " (v zavazadlovém prostoru), ale přistání bylo hladké. My, co jsme patřili do exponátů jsme byli ubytovaní přímo na výstavě v Kyjevském národním domě. Čenda a já jsme bydleli spolu na výstavě. Byla tam výborná parta nádherných elfíků, princů, princezen, dětí, medvídků a všelijakých zvířátek. Byli jsme všichni uneseni tím, co lidé dokážou vytvořit.

Bylo nám s Čendou tak dobře, že jsme se rozhodli jednu nádhernou úplňkovou noc, uzavřít sňatek.

Stvořitelka jenom tušila, ale nic nevěděla

Za svědky jsme si vybrali krásnou baletku, vyřezanou z lipového dřeva, loutkářkou Evou Hodinkovou a úžasného prince v dobovém kostýmu, zhotoveného z látky známou výtvarnicí Jitkou Potůčkovou.

No a tak jsme se vzali a dodnes toho nelitujeme. Čenda mi stojí věrně po boku v každé situaci a každé vitríně. Je to prostě klasa.

No a co se týče členek ČPK ,to Vám tedy budu vyprávět. Musím předeslat, že všechny členky jsou průměrné až nadprůměrné inteligence. Považte, že hned druhý den po příjezdu a následném ubytování v Kyjevě se jich několik, včetně mé stvořitelky, ztratilo. Ale vůbec to nebylo ve městě, ale v obyčejném paneláku. Bloudily výtahem i pěšky a nemohly najít východ asi třičtvrtě hodiny. Pro zpestření tam byly výtahy dva. Jeden normální a druhý co měl v podlaze díru jako vrata. Samozřejmě, že dámKyjev-městoy, včetně stvořitelky, vlezly do výtahu, stojíce okolo díry se modlily, aby drkotající výtah vydržel to zatížení. Vydržel, ale nikdy nezastavil tam, kde chtěly ony. Zastavil v 8. patře, kde se dámy z lístku na dveřích dozvěděly, že tímto výtahem se nesmí jezdit, neboť hrozí propadnutí podlahy. Jinde to napsáno nebylo. Opatrně po schodech sešly do 6. hotelového patra, kde se velmi překvapené recepční ptaly, jak se dostanou z domu ven. Nikdo nevěřil.že hodinu členky ČPK  trávily hledáním východu, ale za to vědí, jak vypadají na Ukrajině v Kyjevě sklepy. Byly tam totiž několikrát.

Kyjev je krásné město, stojí za to vidět nádherné pravoslavné kostely, kam samozřejmě musíte vejít jen s šátkem na hlavě. Ale to, že musíte mít na nohou ponožky, že nesmíte do kostela naboso, to nikdo nevěděl. Jeden zakoupený organizovaný výlet s průvodcem uvedl v minutě moji stvořitelkua její kamarádky do poloviny minulého století. Všechno bylo tak nalinkované a striktní (i pan průvodce) ,že nám to připomnělo časy dávno minulé a z výletu jsme musely utéct a dojet taxíkem. Jídlo a pivo bylo v Kyjevě dobré a ani to nebylo moc drahé. Ubytování v paneláku ve středu města bylo finančně dostupné, čisté a dostačující. Členky ČPK odjížděly z Kyjeva nejen spokojené, ale i s krásnými vzpomínkami na příjemné lidi. Mohu kvalifikovat celý výlet jako velmi vydařený. Moc se nám všem líbil. Teď v červnu všichni jedeme na svatební cestu do Gruzie. Už se těším, až Vám zase za pár let napíšu poznatky z další země, kam bych se jen tak nedostala.

Ahoj Vaše Blaženka Čendova