Jazykový překladač

Výběr z kalendáře

kompletní kalendáře akcí najdete v sekci výstavy a soutěže

CPK

Právě připojeni - hostů: 54 

ANKETA

O panenkách PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pátek, 25 Únor 2011 12:00

Pod slovem panenka si většina z nás představí hračku – v tradičním pojetí zidealizovanou postavu ženy nebo dítěte, někdy jako historickou postavu. Jako sběratelské kousky byly tyto panenky vyráběny v malých dílnách po jednom nebo několika málo kouscích, převážně z porcelánu a dřeva. V Čechách, kde je dlouhá tradice loutkářství, můžeme dřevo jako materiál pro výrobu panenek zdůraznit.

Panenky se ve 20. st. stávají objektem zájmu umělců. Kteří začínají měnit a hledat nové postupy zpracování a použité materiály.

Vznikají panenky, které ztvárňují lidi v každodenních situacích, v tradičních ale i snových kostýmech.

V roce 1950 byla založena NIADA (the National Institute of American Doll Artists), která položila základ pro vznik nového uměleckého směru. NIADA byla první organizací sdružující panenkové umělce. I přesto, že se jedná o americkou organizaci, jsou dnes jejími členy umělci z celého světa.

V letech sedmdesátých a osmdesátých se novým sochařským materiálem stává textil. Zde se výroba panenek vyvíjí dvěma směry – vznikají panenky ušité dle přesného střihu uvnitř s výplní a dále panenky s drátěným skeletem, který se výplní a látkou, postupně obaluje. Druhý postup tvorby textilních panenek přivedla k dokonalosti Lisa Lichtenfels.

V roce 2006 byla v Evropě založena DABIDA (Dutch and Belgian Institute of Doll Artists).

V současné době umělci tvoří své panenky jak z tradičních materiálů jako je porcelán, tak i z materiálů nových (papírové, polymerové, samotvrdnoucí hmoty …) a samozřejmě textil. Ztvárňují lidské osoby ve všech situacích, v rozličném prostředí, snové a pohádkové bytosti. Také vznikají panenky se zvířecí podobou. Vše dle osobnosti umělce.

JaPě

 

(použito : 500 Handmade Dolls, Modern explorations of the Human Form)